Man bliver peppet op!
- 1 års sygemelding fra jobbet og tre hospitalsophold med en sejlivet betændelse ved hjertet. Det har været hårdt, erkender Grethe Wellnitz, 58 år og fra Rømø.
Heldigvis fik jeg øje på Vejlefjords rekreationsophold, hvor jeg har været patient i alt tre gange. Med medarbejdernes engagerede skub og hjælp til selvhjælp er jeg efter i alt 7 ugers rekreation og genoptræning nu så frisk igen, at jeg er begyndt på jobbet – og har fået mod på at tage på ferierejse og krydstogt i Grønland.
Det har hjulpet mærkbart med rekreationen, mener Grethe Wellnitz, og selvom finansieringen har været af egen lomme, ville jeg ikke have undværet rekreationsopholdene, for så var jeg nok ikke kommet så langt, som jeg er nu. Man bliver ganske enkelt peppet op!
Rekreationspatient, sommeren 2009